1997 Chesley Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Chesley Award

1980's:  -   -   -   -   -  1985  -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017  -   - 
Best Cover Illustration - Hardcover
Win The Golden Key Michael Whelan
Nomination Cloud's Rider Stephen Youll
Nomination Sabriel Leo Dillon and Diane Dillon
Nomination The Ringworld Throne Barclay Shaw
Nomination Winter Rose Kinuko Y. Craft
Best Cover Illustration - Paperback
Win Eggheads Donato Giancola
Nomination Castle Fantastic John Howe
Nomination Exile's Children Stephen Youll
Nomination Royal Assassin Michael Whelan
Nomination The Gates of Twilight Stephen Hickman
Nomination Unknown Regions Ron Walotsky
Best Cover Illustration - Magazine
Win The Magazine of Fantasy & Science Fiction, May 1996 Bob Eggleton
Nomination Analog Science Fiction and Fact, April 1996 Vincent Di Fate
Nomination Analog Science Fiction and Fact, October 1996 Jim Burns
Nomination Asimov's Science Fiction, February 1996 Todd Lockwood
Nomination Asimov's Science Fiction, May 1996 Wojtek Siudmak
Nomination Realms of Fantasy, April 1996 (variant of Bedeviled) Brom
Nomination Worlds of Fantasy and Horror, Summer 1996 Ian Miller
Best Interior Illustration
Win Death Loves Me Todd Lockwood
Nomination Blood of the Dragon Darryl Elliott
Nomination Desperation Don Maitz
Nomination Strange Stains and Mysterious Smells Brian Froud
Nomination Voyage of the Basset James C. Christensen
Nomination William Shakespeare's A Midsummer Night's Dream Dennis Nolan
Best Color Work - Unpublished
Win Sinja's World Rob Alexander
Nomination Aurora Richard Hescox
Nomination Haida David Martin (artist)
Nomination Lumen 4 Michael Whelan
Nomination No Blood... So Far Carl Lundgren
Best Monochrome Work - Unpublished
Win Waiting for Antony Davette Shands
Nomination Julie II Jeff Pitarelli
Nomination Kali Todd Lockwood
Nomination Raven Haired Beauty Sheila Rayyan
Nomination Twig Joy Marie Ledet
Best Three-Dimensional Art
Win Princess Clayburn Moore
Nomination Crowded after Hours Lisa Snellings
Nomination Pegasus Jennifer Weyland
Nomination Pillow Fight Real Musgrave
Nomination Time Bandit J. A. Pippett
Best Art Director
Win ---- Jamie Warren Youll
Nomination ---- Maria Cabardo
Nomination ---- Terri Czeczko
Nomination ---- Stephen Daniele
Nomination ---- Carl Gnam
Award for Contribution to ASFA
Win ---- Don Maitz
Nomination ---- Jon Gustafson
Nomination ---- Kim Ann Innes
Nomination ---- Teresa Patterson and Scott Merritt
Nomination ---- Jeff Watson
Award for Artistic Achievement
Win ---- Don Maitz
Nomination ---- Stephen Hickman
Nomination ---- Tim Hildebrandt and Greg Hildebrandt
Nomination ---- Ralph McQuarrie
Nomination ---- Real Musgrave

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)