2005 Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

1960's:  -   -   -   -   -   -   -   -   -  1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017  -   - 
Best Novel
Win The Crooked Letter Sean Williams
Nomination Less Than Human Maxine McArthur
Nomination The Black Crusade Richard Harland
Best Novella or Novelette
Win The Last Days of Kali Yuga Paul Haines
Nomination Catabolic Magic Richard Harland
Nomination Home by the Sea Cat Sparks
Nomination The Whole of the Law Stephen Dedman
Nomination Water Babies Simon Brown
Best Short Story
Win Singing My Sister Down Margo Lanagan
Nomination Number 3 Raw Place Deborah Biancotti
Nomination R Ben Peek
Nomination The Interminable Suffering of Mysterious Mr. Wu Rjurik Davidson
Best Collected Work
Win Black Juice Margo Lanagan
Nomination Agog! Smashing Stories Cat Sparks
Nomination Andromeda Spaceways Inflight Magazine [2004 issues, refer - [here]] Lyn Triffitt and Edwina Harvey and Andrew Finch and Robbie Matthews and Tehani Croft and Zara Baxter
Nomination Encounters: An Anthology of Australian Speculative Fiction Maxine McArthur and Donna Maree Hanson
Nomination Orb Speculative Fiction #6, 2004 Sarah Endacott
Best Professional Artwork
Win The Black Crusade Kerri Valkova
Nomination Agog! Smashing Stories Cat Sparks
Nomination Andromeda Spaceways Inflight Magazine, Issue #12 Les Petersen
Nomination Andromeda Spaceways Inflight Magazine, Issue #16 Les Petersen
Nomination Encounters: An Anthology of Australian Speculative Fiction Les Petersen
Best Professional Achievement
Win for negotiating with the US Clarion people, then promoting and establishing Clarion South which gives emerging writer the chance to work with the best in the business The Clarion South Team (Fantastic Queensland; Convenors Robert Hoge, Kate Eltham, Robert Dobson & Heather Gammage) and Robert Hoge and Kate Eltham and Robert Dobson and Heather Gammage
Nomination for Black Juice Margo Lanagan
Nomination for Tales of the Crypto-System, his short story publications Geoffrey Maloney
Nomination for The Crooked Letter and efforts in teaching Sean Williams
Nomination for editing and writing including winning third place in the Writers of the Future award Cat Sparks
Nomination for work over the year in internationally published reviews and in editing anthologies Jonathan Strahan
Best New Talent
Win ---- Paul Haines
Nomination ---- Chris Barnes
Nomination ---- Stuart Barrow
Nomination ---- Grace Dugan
Nomination ---- Barbara Robson
Nomination ---- Brian Smith

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)