1995 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 Mirror Dance Lois McMaster Bujold
2 Mother of Storms John Barnes
3 Beggars & Choosers Nancy Kress
4 Brittle Innings Michael Bishop
5 Towing Jehovah James Morrow
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Parable of the Sower Octavia E. Butler
--- Nominations Below Cutoff -------
* A College of Magics Caroline Stevermer
* A Miracle of Rare Design Mike Resnick
* A Quantum Murder Peter F. Hamilton
* Aggressor Six Wil McCarthy
* Bride of the Rat God Barbara Hambly
* Caldé of the Long Sun Gene Wolfe
* Climbing Olympus Kevin J. Anderson
* Diamond Mask Julian May
* End of an Era Robert J. Sawyer
* Feersum Endjinn Iain M. Banks
* Field of Dishonor David Weber
* Finder Emma Bull
* Five Hundred Years After Steven Brust
* Foreigner C. J. Cherryh
* Foreigner Robert J. Sawyer
* Furious Gulf Gregory Benford
* Genetic Soldier George Turner
* Gun, with Occasional Music Jonathan Lethem
* Half the Day Is Night Maureen F. McHugh
* Heavy Weather Bruce Sterling
* Lake of the Long Sun Gene Wolfe
* Larque on the Wing Nancy Springer
* Love & Sleep John Crowley
* Memory and Dream Charles de Lint
* Midshipman's Hope David Feintuch
* Moving Mars Greg Bear
* Mysterium Robert Charles Wilson
* North Wind Gwyneth Jones
* Pasquale's Angel Paul J. McAuley
* Permutation City Greg Egan
* Queen City Jazz Kathleen Ann Goonan
* Rama Revealed Arthur C. Clarke and Gentry Lee
* Ring Stephen Baxter
* Shadow's End Sheri S. Tepper
* Solis A. A. Attanasio
* Somewhere East of Life Brian Aldiss
* Starmind Spider Robinson and Jeanne Robinson
* Storm Warning Mercedes Lackey
* Summer of Love Lisa Mason
* Temporary Agency Rachel Pollack
* Terminal Café (variant of Necroville) Ian McDonald
* The Bastard Prince Katherine Kurtz
* The Dolphins of Pern Anne McCaffrey
* The Engines of God Jack McDevitt
* The Iron Dragon's Daughter Michael Swanwick
* The Jericho Iteration Allen Steele
* The Quorum Kim Newman
* The Stars Are Also Fire Poul Anderson
* The Voices of Heaven Frederik Pohl
* This Side of Judgment J. R. Dunn
* Tripoint C. J. Cherryh
* Trouble and Her Friends Melissa Scott
* Wergild P. J. Plauger
* Wildlife James Patrick Kelly
* Worldwar: In the Balance Harry Turtledove
Best Novella
1 Seven Views of Olduvai Gorge Mike Resnick
2 Les Fleurs Du Mal Brian Stableford
3 Forgiveness Day Ursula K. Le Guin
4 Cri de Coeur Michael Bishop
5 Melodies of the Heart Michael F. Flynn
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Fall of Angels, or On the Possibility of Life Under Extreme Conditions Geoff Ryman
* Fan Geoff Ryman
* Hard Target Charles D. Eckert
* Haunted Humans Nina Kiriki Hoffman
* Last Summer at Mars Hill Elizabeth Hand
* Remains of Adam A. A. Attanasio
* Sam's War Ben Bova
* Scissors Cut Paper Wrap Stone Ian McDonald
* Song from a Broken Instrument Stephen L. Burns
* Soon Comes Night Gregory Benford
* Symphony for Skyfall Rick Cook and Peter L. Manly
* The Last Plague Gregory Bennett
* The Last Time Lucius Shepard
* The Madonna of Futurity Brian W. Aldiss
* The Mermaid's Comb Mary Rosenblum
* The Tetrahedron Charles L. Harness
* Up the Rainbow Susan Casper
* Via Roma Robert Silverberg
Best Novelette
1 The Martian Child David Gerrold
2 Cocoon Greg Egan
3 A Little Knowledge Mike Resnick
4 Solitude Ursula K. Le Guin
5 The Singular Habits of Wasps Geoffrey A. Landis
6 The Matter of Seggri Ursula K. Le Guin
--- Nominations Below Cutoff -------
* Adaptation Connie Willis
* And the Poor Get Children Lisa Tuttle
* Another Story Ursula K. Le Guin
* Best of Breed Heather Alexander
* Big Jelly Rudy Rucker and Bruce Sterling
* Cilia-of-Gold Stephen Baxter
* Good With Rice John Brunner
* Karl's Marine and Spacecraft Repair G. David Nordley
* Necronauts Terry Bisson
* Nekropolis Maureen F. McHugh
* Our Lady of Chernobyl Greg Egan
* Out of the Quiet Years G. David Nordley
* Paris in June Pat Cadigan
* Rat Mary Rosenblum
* Stride Robert Reed
* Summer and Ice Alexander Jablokov
* The Fragrance of Orchids Sally McBride
* The Hole in the Hole Terry Bisson
* The Lovers Eleanor Arnason
* The Tree of Life Brian Stableford
* Tin Angel G. David Nordley and H. G. Stratmann
* Wendy Darling, RFC R. Garcia y Robertson
* Ylem Eliot Fintushel
Best Short Story
1 None So Blind Joe Haldeman
2 I Know What You're Thinking Kate Wilhelm
3 Barnaby in Exile Mike Resnick
4 Dead Man's Curve Terry Bisson
5 Understanding Entropy Barry N. Malzberg
6 Mrs. Lincoln's China M. Shayne Bell
--- Nominations Below Cutoff -------
* Across the Sky Mark Rich
* Ars Longa Nancy Kress
* Ash Minette Felicity Savage
* Big Guy James Patrick Kelly
* Blinker Jack McDevitt
* Bloodletting Kate Wilhelm
* Death and the Librarian Esther M. Friesner
* Eat Reecebread Graham Joyce and Peter F. Hamilton
* Good Girl, Bad Dog Martha Soukup
* Heart of Molten Stone Daniel Marcus
* His Father's Voice G. David Nordley
* Inspiration Ben Bova
* Jukebox Gifts Dean Wesley Smith
* Last Rites Ray Bradbury
* Manhattan 99 Neal Barrett, Jr.
* Margin of Error Nancy Kress
* Persistence Bud Sparhawk
* Queen of Angels Kathe Koja
* Spew Neal Stephenson
* Standard Candles Jack McDevitt
* Starlight Dreamer Peter F. Hamilton
* The Ballad of Sally Nutrasweet™ Paul Di Filippo
* The Changeling's Tale Michael Swanwick
* The Fire That Scours Edward Bryant
* The Narcissus Plague Lisa Goldstein
* The Pandora Probe Jerry Oltion
* The Sawing Boys Howard Waldrop
* Unchosen Love Ursula K. Le Guin
* Virtual Love Maureen F. McHugh
* What Can Chloë Want? Brian Stableford
* Why the World Didn't End Last Tuesday Connie Willis
Best Non-Fiction Book
1 I. Asimov: A Memoir Isaac Asimov
2 The Book on the Edge of Forever (variant of The Last Deadloss Visions) Christopher Priest
3 Silent Interviews Samuel R. Delany
4 Making Book Teresa Nielsen Hayden
5 Spectrum: The First Annual Collection of the Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner
--- Nominations Below Cutoff -------
* Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle Michael Andre-Driussi
* Mind Fields: The Art of Jacek Yerka, the Fiction of Harlan Ellison Harlan Ellison and Jacek Yerka
* Olaf Stapledon: Speaking for the Future Robert Crossley
* Roald Dahl: A Biography Jeremy Treglown
* Science Fiction Fandom Joe Sanders
* Science Fiction in the Twentieth Century Edward James
* The Illustrated Frankenstein Movie Guide Stephen Jones
* The Work of Jack Vance: An Annotated Bibliography and Guide Jerry Hewett and Daryl F. Mallett
Best Dramatic Presentation
1 Star Trek: The Next Generation - All Good Things... (IMDB) Brannon Braga and Ronald D. Moore
2 The Mask (IMDB) Michael Fallon and Mark Verheiden and Mike Webb
3 Interview with the Vampire (IMDB) Anne Rice
4 Stargate (IMDB) Dean Devlin and Roland Emmerich
5 Star Trek: Generations (IMDB) Rick Berman and Ronald D. Moore and Brannon Braga
--- Nominations Below Cutoff -------
* Babylon 5 - A Voice in the Wilderness (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - And the Sky Full of Stars (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Babylon Squared (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Believers (IMDB) David Gerrold
* Babylon 5 - Chrysalis (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Mind War (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Signs and Portents (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Soul Hunter (IMDB) J. Michael Straczynski
* Comet Shoemaker Levy uncredited
* Ed Wood (IMDB) Scott Alexander and Rudolph Grey and Larry Karaszewski
* Forrest Gump (IMDB) Winston Groom and Eric Roth
* Junior (IMDB) Don Carmody and John Maxwell
* Mary Shelley's Frankenstein (IMDB) Frank Darabont and Steph Lady and Mary Shelley
* Star Trek: Deep Space Nine - Crossover (IMDB) Peter Allan Fields and Michael Piller
* Star Trek: The Next Generation - Lower Decks (IMDB) Rene Echevarria and Ronald Wilkerson and Jean Louise Matthias
* The Crow (IMDB) James O'Barr and David J. Schow and John Shirley
* The Lion King (IMDB) Irene Mecchi and Jonathan Roberts and Linda Woolverton
* The Puppet Masters (IMDB) Robert A. Heinlein and Ted Elliott and Terry Rossio and David S. Goyer
* The Shadow (IMDB) David Koepp
* The Stand (IMDB) Stephen King
* The X-Files - Erlenmeyer Flask (IMDB) Unknown-TV-Episode
* The Zero Imperative (IMDB) Mark Gatiss
* Timecop (IMDB) Mike Richardson and Mark Verheiden
* True Lies (IMDB) James Cameron and Didier Kaminka and Simon Michaël and Claude Zidi
Best Professional Editor
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- Kristine Kathryn Rusch
3 ---- Ellen Datlow
4 ---- Mike Resnick
5 ---- Stanley Schmidt
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Charles N. Brown
* ---- Algis Budrys
* ---- Scott Edelman
* ---- David Garnett
* ---- Martin H. Greenberg
* ---- David G. Hartwell
* ---- Shawna McCarthy
* ---- Beth Meacham
* ---- Kim Mohan
* ---- Patrick Nielsen Hayden
* ---- David Pringle
* ---- Terri Windling
* ---- Jane Yolen
Best Professional Artist
1 ---- Jim Burns
2 ---- Michael Whelan
3 ---- Bob Eggleton
4 ---- Don Maitz
5 ---- Thomas Canty
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Janet Aulisio
* ---- Jill Bauman
* ---- Richard Bober
* ---- David A. Cherry
* ---- Alan M. Clark
* ---- Vincent Di Fate
* ---- Fangorn
* ---- Frank Kelly Freas
* ---- Brian Froud
* ---- Stephen Hickman
* ---- Nicholas Jainschigg
* ---- Tom Kidd
* ---- Paul Lehr
* ---- Chris Moore
* ---- Dean Morrissey
* ---- Keith Parkinson
* ---- J. K. Potter
* ---- Gary Ruddell
* ---- Darrell K. Sweet
* ---- Janny Wurts
* ---- Jacek Yerka
* ---- Stephen Youll
Best Original Artwork
1 Lady Cottington's Pressed Fairy Book Terry Jones and Brian Froud
2 Foreigner Michael Whelan
3 Gun, with Occasional Music Michael Koelsch
--- Nominations Below Cutoff -------
* Analog Science Fiction and Fact, May 1994 George H. Krauter
* The Magazine of Fantasy & Science Fiction, October-November 1994 Jill Bauman
Best Semiprozine
1 Interzone - 1994 David Pringle and Lee Montgomerie
2 Locus - 1994 Charles N. Brown
3 Science Fiction Chronicle - 1994 Andrew Porter
4 The New York Review of Science Fiction - 1994 Donald G. Keller and Robert K. J. Killheffer and David G. Hartwell and Gordon Van Gelder
5 Tomorrow Speculative Fiction - 1994 Algis Budrys
--- Nominations Below Cutoff -------
* Aboriginal Science Fiction - 1994 Charles C. Ryan
* Absolute Magnitude - 1994 Warren Lapine
* Crank! - 1994 Bryan Cholfin
* Marion Zimmer Bradley's Fantasy - 1994 Marion Zimmer Bradley
* On Spec - 1994 On Spec Editors
* Pirate Writings - 1994 Edward J. McFadden
* Pulphouse: A Fiction Magazine - 1994 Dean Wesley Smith
* Science Fiction Eye - 1994 Stephen P. Brown
Best Fanzine
1 Ansible - 1994 David Langford
2 Mimosa - 1994 (Fanzine) Richard Lynch and Nicki Lynch
3 File 770 - 1994 Mike Glyer
4 Lan's Lantern George 'Lan' Laskowski
5 Habakkuk Bill Donaho
--- Nominations Below Cutoff -------
* Attitude Michael Abbott and John Dallman and Pam Wells
* Blat! Dan Steffan and Ted White
* Critical Wave Unknown-Mags
* FOSFAX Timothy Lane and Janice Moore
* Idea Geri Sullivan
* Rastus Johnson's Cakewalk Unknown-Mags
* Stet Leah Zeldes Smith and Dick Smith
* The Frozen Frog Unknown-Mags
* The Reluctant Familus Tom Sadler
* Trap Door Robert Lichtman
* Under the Ozone Hole Karl Johanson and John Herbert
* Xenofilkia Unknown-Mags
Best Fan Writer
1 ---- David Langford
2 ---- Mike Glyer
3 ---- Andy Hooper
4 ---- Sharon N. Farber
5 ---- Evelyn C. Leeper
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Richard Brandt
* ---- Bill Donaho
* ---- George 'Lan' Laskowski
* ---- Nicki Lynch
* ---- Joseph T. Major
* ---- Greg Pickerskill
* ---- Tom Sadler
* ---- Kevin Standlee
* ---- Harry Warner, Jr.
* ---- Ted White
Best Fan Artist
1 ---- Teddy Harvia
2 ---- Brad W. Foster
3 ---- William Rotsler
4 ---- Linda Michaels
5 ---- Peggy Ranson
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Sheryl Birkhead
* ---- Alexis Gilliland
* ---- Ian Gunn
* ---- Sue Mason
* ---- Joe Mayhew
* ---- Ray Nelson
* ---- Wayne Pitts
* ---- Stu Shiffman
* ---- Dan Steffan
* ---- Diana Harlan Stein
* ---- Steve Stiles
* ---- Steven Taral
* ---- D. West

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)