2000 Locus Poll Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Locus Poll Award

1970's:  -  1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016  -   -   - 
Best SF Novel
1 Cryptonomicon Neal Stephenson
2 Darwin's Radio Greg Bear
3 A Deepness in the Sky Vernor Vinge
4 A Civil Campaign Lois McMaster Bujold
5 Ender's Shadow Orson Scott Card
6 Forever Free Joe Haldeman
7 Precursor C. J. Cherryh
8 On Blue's Waters Gene Wolfe
9 The Naked God Peter F. Hamilton
10 Teranesia Greg Egan
11 The Cassini Division Ken MacLeod
12 The Martian Race Gregory Benford
13 Waiting Frank M. Robinson
14 Time Stephen Baxter
15 All Tomorrow's Parties William Gibson
16 Bios Robert Charles Wilson
17 The Far Shore of Time Frederik Pohl
18 Greenhouse Summer Norman Spinrad
19 Finity John Barnes
20 Ancients of Days Paul J. McAuley
20 Souls in the Great Machine Sean McMullen
22 Singer from the Sea Sheri S. Tepper
23 The Extremes Christopher Priest
24 The Conqueror's Child Suzy McKee Charnas
24 Tower of Dreams Jamil Nasir
--- Nominations Below Cutoff -------
* Down There in Darkness George Turner
* Foreign Bodies Stephen Dedman
* Headlong Simon Ings
* Hour of Judgment Susan R. Matthews
Best Fantasy Novel
1 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban J. K. Rowling
2 The Fifth Elephant Terry Pratchett
3 Fortress of Owls C. J. Cherryh
4 Dark Cities Underground Lisa Goldstein
5 Tamsin Peter S. Beagle
6 The Eternal Footman James Morrow
7 Enchantment Orson Scott Card
8 Mr. X Peter Straub
9 A Calculus of Angels J. Gregory Keyes
10 The Marriage of Sticks Jonathan Carroll
11 Dragonshadow Barbara Hambly
12 A Red Heart of Memories Nina Kiriki Hoffman
13 The Rainy Season James P. Blaylock
14 Black Light Elizabeth Hand
15 The Stars Compel Michaela Roessner
16 The Sub: A Study in Witchcraft Thomas M. Disch
17 Saint Fire Tanith Lee
18 The Wild Swans Peg Kerr
19 Sea Dragon Heir Storm Constantine
20 Rhapsody: Child of Blood Elizabeth Haydon
--- Nominations Below Cutoff -------
* The Garden of the Stone Victoria Strauss
* The Serpent and the Grail A. A. Attanasio
* World's End Mark Chadbourn
Best Horror/Dark Fantasy Novel
--- Not on ballot -- Insufficient Nominations -------
* Category Cancelled - Horror Novel Folded into Fantasy Novel category -
Best First Novel
1 The Silk Code Paul Levinson
2 The Shadow of Ararat Thomas Harlan
3 Starfish Peter Watts
4 Code of Conduct Kristine Smith
5 The Thief's Gamble Juliet E. McKenna
6 King Rat China Miéville
7 Shiva 3000 Jan Lars Jensen
8 Prospero's Children Jan Siegel
9 Time Future Maxine McArthur
10 Rhapsody: Child of Blood Elizabeth Haydon
11 Nocturne for a Dangerous Man Marc Matz
12 Silver Screen Justina Robson
13 The Divinity Student Michael Cisco
14 The Chosen Ricardo Pinto
15 Gardens of the Moon Steven Erikson
Best Novella
1 Orphans of the Helix Dan Simmons
2 Crocodile Rock Lucius Shepard
3 The Winds of Marble Arch Connie Willis
4 Old Music and the Slave Women Ursula K. Le Guin
5 The Way of All Ghosts Greg Bear
6 Hunting the Snark Mike Resnick
7 The Actors Eleanor Arnason
8 Argonautica Walter Jon Williams
9 The Executioners' Guild Andy Duncan
10 Baby's Fire Robert Reed
11 Forty, Counting Down Harry Turtledove
11 The Wedding Album David Marusek
13 Son Observe the Time Kage Baker
14 The Exile of Evening Star Allen Steele
15 The Astronaut from Wyoming Jerry Oltion and Adam-Troy Castro
16 Twenty-One, Counting Up Harry Turtledove
17 Hatching the Phoenix Frederik Pohl
18 Andy Warhol's Dracula Kim Newman
19 The Gateway of Eternity Brian Stableford
20 Leningrad Nights Graham Joyce
21 Once Upon a Matter Crushed Wil McCarthy
Best Novelette
1 Border Guards Greg Egan
1 Huddle Stephen Baxter
3 A Hunger for the Infinite Gregory Benford
4 Sleeping Dogs Nancy Kress
5 Mount Olympus Ben Bova
6 A Martian Romance Kim Stanley Robinson
7 A Knight of Ghosts and Shadows Gardner Dozois
7 Darkrose and Diamond Ursula K. Le Guin
7 The Chop Girl Ian R. MacLeod
10 Vessel Orson Scott Card
11 A Hero of the Empire Robert Silverberg
12 Dapple: A Hwarhath Historical Romance Eleanor Arnason
13 Stellar Harvest Eleanor Arnason
14 How to Make Unicorn Pie Esther M. Friesner
15 The Secret History of the Ornithopter Jan Lars Jensen
16 Green Acres Allen M. Steele
17 10 to 16 to 1 James Patrick Kelly
18 Smart Alec Kage Baker
19 Game of the Century Robert Reed
20 Nodaway Robert Reed
21 The Last Man on the Moon Scott Edelman
22 Getting to Know the Dragon Robert Silverberg
23 Pocketful of Dharma Paolo Bacigalupi
24 Daddy's World Walter Jon Williams
25 Vultures Stephen L. Burns
26 Fossil Games Tom Purdom
27 The Queen of Erewhon Lucy Sussex
--- Nominations Below Cutoff -------
* Angel Down, Sussex Kim Newman
* Angels of Ashes Alastair Reynolds
* Back Door Man Paul J. McAuley
* Breakfast on the Moon, with Georges Ian McDonald
* Cabbages and Kales, or, How We Downsized North America David Marusek
* Circles of Light and Shadow Christopher McKitterick
* Diana by Starlight R. Garcia y Robertson
* Dragons' Teeth Lois Tilton
* Fossils William H. Keith, Jr.
* Galactic North Alastair Reynolds
* Gemphalon Elizabeth Engstrom
* Harbingers Severna Park
* Hillary Orbits Venus Pamela Sargent
* Iz and the Blue God Eliot Fintushel
* Naming the Dead Paul J. McAuley
* Plain Female Seeks Nice Guy William R. Eakin
* The Giftie James Gunn
* The Host of the Air Rick Cook
* The Sky-Green Blues Tanith Lee
* The Vaults of Permian Love Bill Johnson
* The Window Judith Berman
* Where Does the Town Go at Night? Tanith Lee
* Winemaster Robert Reed
* With McAndrew, Out of Focus Charles Sheffield
Best Short Story
1 macs Terry Bisson
2 Ancient Engines Michael Swanwick
3 Scherzo with Tyrannosaur Michael Swanwick
4 Spindrift Stephen Baxter
5 Arthur Sternbach Brings the Curveball to Mars Kim Stanley Robinson
6 People Came from Earth Stephen Baxter
7 The Dynasters: Vol. 1: On The Downs Howard Waldrop
8 Fish in a Barrel Jonathan Carroll
9 Sexual Dimorphism Kim Stanley Robinson
10 Jennifer, Just Before Midnight William Sanders
11 Yurek Rutz, Yurek Rutz, Yurek Rutz David Marusek
12 Everywhere Geoff Ryman
12 Her Own Private Sitcom Allen Steele
14 Human Bay Robert Reed
15 Smoother Terry Bisson
16 Shiva Barry N. Malzberg
17 Ashes and Tombstones Brian Stableford
18 An Apollo Asteroid Brian W. Aldiss
18 Into the Blue Abyss Geoffrey A. Landis
20 Suicide Coast M. John Harrison
21 Alien TV Paul J. McAuley
--- Nominations Below Cutoff -------
* After the Plague T. Coraghessan Boyle
* At Reparata Jeffrey Ford
* At the Corner of Darwin and Eternity Robert Reed
* Before the Flood Paul J. McAuley
* By Non-Hatred Only W. M. Shockley
* Democritus' Violin G. David Nordley
* Evolution Never Sleeps Elisabeth Malartre
* Freckled Figure 菅 浩江Question mark
* How We Lost the Moon, a True Story by Frank W. Allen Paul J. McAuley
* Hunting Mother Sage Walker
* Kinds of Strangers Sarah Zettel
* Lifework Mary Soon Lee
* Otherness Phillip C. Jennings
* Slow Cold Chick Nalo Hopkinson
* State of Disorder Douglas Smith
* Stealing the Sun Ron Collins
* TCoB Kandis Elliot
* The Girl Detective Kelly Link
* The Girl Who Ate Butterflies M. Rickert
* The View in Nancy's Window Terry Dowling
* Valour Chris Beckett
* Visit the Sins Cory Doctorow
* Written in Blood Chris Lawson
Best Collection
1 The Martians Kim Stanley Robinson
2 A Good Old-Fashioned Future Bruce Sterling
3 Miracle and Other Christmas Stories Connie Willis
4 The Compleat Boucher: The Complete Short Science Fiction and Fantasy of Anthony Boucher Anthony Boucher
5 Hearts in Atlantis Stephen King
6 Baby Is Three Theodore Sturgeon
6 Rainbow Mars Larry Niven
8 Sweetgrass & City Streets Charles de Lint
9 The Dragons of Springplace Robert Reed
10 Apostrophes and Apocalypses John Barnes
11 The Metal Man and Others Jack Williamson
12 Sex and Violence in Zero-G Allen Steele
13 What Ho, Magic! Tanya Huff
14 Reave the Just and Other Tales Stephen R. Donaldson
15 The Robot's Twilight Companion Tony Daniel
16 Are You Loathsome Tonight? Poppy Z. Brite
17 Really, Really, Really, Really, Weird Stories John Shirley
18 Dragon's Fin Soup S. P. Somtow
--- Nominations Below Cutoff -------
* Antique Futures: The Best of Terry Dowling Terry Dowling
* Dakota Dreamin' Bill Johnson
* Seven for the Apocalypse Kit Reed
* The Alchemy of Love Elizabeth Engstrom
* The Lady of Situations Stephen Dedman
* The Oracle Lips Storm Constantine
* What You Make It Michael Marshall Smith
Best Anthology
1 Far Horizons: The Great Worlds of Science Fiction Robert Silverberg
2 The Year's Best Science Fiction: Sixteenth Annual Collection Gardner Dozois
3 Year's Best SF 4 David G. Hartwell
4 The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection Ellen Datlow and Terri Windling
5 The Good New Stuff: Adventure SF in the Grand Tradition Gardner Dozois
6 Moon Shots Peter Crowther
7 999: New Tales of Horror and Suspense Al Sarrantonio
8 Silver Birch, Blood Moon Ellen Datlow and Terri Windling
9 The SFWA Grand Masters, Volume 1 Frederik Pohl
10 The Best from Fantasy & Science Fiction: The Fiftieth Anniversary Anthology Edward L. Ferman and Gordon Van Gelder
11 My Favorite Science Fiction Story Martin H. Greenberg
12 Nebula Awards 33 Connie Willis
13 Centaurus: The Best of Australian Science Fiction David G. Hartwell and Damien Broderick
14 Dark Detectives Stephen Jones
15 Not of Woman Born Constance Ash
16 Northern Suns David G. Hartwell and Glenn Grant
17 Northern Frights 5 Don Hutchison
18 The Mammoth Book of Best New Horror, Volume Ten Stephen Jones
--- Nominations Below Cutoff -------
* Tesseracts 7 Paula Johanson and Jean-Louis Trudel
* The Dedalus Book of Spanish Fantasy Margaret Jull Costa and Annella McDermott
Best Non-Fiction
1 Sixty Years of Arkham House S. T. Joshi
2 The Twinkling of an Eye, or, My Life as an Englishman Brian W. Aldiss
3 Pioneers of Wonder: Conversations with the Founders of Science Fiction Eric Leif Davin
4 Deconstructing the Starships: Science, Fiction and Reality Gwyneth Jones
5 Fantasy and Horror: A Critical and Historical Guide to Literature, Illustration, Film, TV, Radio, and the Internet Neil Barron
6 When Dreams Come True: Classical Fairy Tales and Their Tradition Jack Zipes
7 The Road to Castle Mount: The Science Fiction of Robert Silverberg Edgar L. Chapman
8 Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction Russell Blackford and Van Ikin and Sean McMullen
9 The Fantasy Literature of England Colin Manlove
10 The Robert Heinlein Interview and Other Heinleiniana J. Neil Schulman
11 A Chesley Bonestell Space Art Chronology Melvin H. Schuetz
12 Demand My Writing: Joanna Russ/Feminism/Science Fiction Jeanne Cortiel
--- Nominations Below Cutoff -------
* George Turner: A Life Judith Raphael Buckrich
* No Go the Bogeyman: Scaring, Lulling, and Making Mock Marina Warner
Best Art Book
1 Science Fiction of the 20th Century: An Illustrated History Frank M. Robinson
2 Spectrum 6: The Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner
3 Legacy: Selected Drawings & Paintings by Frank Frazetta Frank Frazetta and Arnie Fenner and Cathy Fenner
4 Transluminal: The Paintings of Jim Burns Jim Burns
5 Sandman: The Dream Hunters Neil Gaiman and Yoshitaka Amano
6 Maxfield Parrish, 1870--1966 Maxfield Parrish and Sylvia Yount
7 Fantasy Art of the New Millennium: The Best in Fantasy and SF Art Worldwide Dick Jude
8 Soft as Steel: The Art of Julie Bell Julie Bell and Nigel Suckling
9 The Savage Tales of Solomon Kane Robert E. Howard and Gary Gianni
10 Wind Child Shirley Rousseau Murphy and Leo Dillon and Diane Dillon
11 The Rabbits John Marsden and Shaun Tan
--- Nominations Below Cutoff -------
* The Collector of Moments Quint Buchholz
* The World of Michael Parkes Michael Parkes
Best Editor
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- David G. Hartwell
3 ---- Gordon Van Gelder
4 ---- Stanley Schmidt
5 ---- Ellen Datlow
6 ---- David Pringle
7 ---- Patrick Nielsen Hayden
8 ---- Robert Silverberg
9 ---- Scott Edelman
10 ---- Martin H. Greenberg
11 ---- Terri Windling
12 ---- Shawna McCarthy
Best Artist
1 ---- Michael Whelan
2 ---- Bob Eggleton
3 ---- Jim Burns
4 ---- Don Maitz
5 ---- Thomas Canty
6 ---- Frank Frazetta
7 ---- Donato Giancola
8 ---- Julie Bell
9 ---- Leo Dillon and Diane Dillon
Best Book Publisher/Imprint
1 ---- Tor
2 ---- Avon Eos
3 ---- Del Rey
4 ---- Bantam Spectra
5 ---- Baen
6 ---- DAW
7 ---- Ace
8 ---- HarperPrism
9 ---- St. Martin's
10 ---- NESFA Press
11 ---- Warner Aspect
12 ---- SF Book Club
13 ---- Gollancz/Millennium
14 ---- Voyager
15 ---- Golden Gryphon
16 ---- Meisha Merlin
17 ---- Roc
Best Magazine
1 Asimov's Science Fiction Gardner Dozois
2 The Magazine of Fantasy & Science Fiction Gordon Van Gelder
3 Analog Science Fiction and Fact Stanley Schmidt
4 Interzone David Pringle
5 Science Fiction Age Scott Edelman
6 Realms of Fantasy Shawna McCarthy
7 The New York Review of Science Fiction Kathryn Cramer and Ariel Haméon and David G. Hartwell and Kevin J. Maroney
8 Amazing Science Fiction Stories Kim Mohan
9 Science Fiction Chronicle Andrew I. Porter
10 Cemetery Dance Richard Chizmar

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)