ISFDB banner

2020 Chesley Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Chesley Award

1980's:  -   -   -   -   -  1985  -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Cover Illustration - Hardcover
Win Tristan Strong Punches a Hole in the Sky Eric Wilkerson
Nomination Descendant of the Crane Feifei Ruan
Nomination Empire of Grass Michael Whelan
Nomination Gideon the Ninth Tommy Arnold
Nomination The Rage of Dragons Karla Ortiz
Nomination The Storm Crow Tran Nguyen
Best Cover Illustration - Paperback or Ebook
Win The Long List Anthology: Volume 5 Amanda Makepeace
Nomination Jokertown Shuffle David Palumbo
Nomination Seven Blades in Black Jeremy Wilson
Nomination Silver in the Wood David Curtis
Nomination The Cunning Man Daniel Dos Santos
Nomination The Warrior Moon Jaime Jones
Best Magazine Illustration
Win Buffy the Vampire Slayer: The Chosen Ones #1 / August 2019 Evan Cagle
Nomination Blood Borne #12 / June 2019 Yoshitaka Amano
Nomination Clarkesworld, May 2019 Matt Dixon
Nomination Into the Wild Blue Yonder, Cricket Magazine / October 2019 Tiffany England
Nomination Lightspeed, January 2019 (variant of With Teeth Unmake the Sun) Reiko Murakami
Best Interior Illustration
Win Ninth House John Picacio
Nomination Cricket Songs Amanda Makepeace
Nomination Knowledgeable Creatures Armando Veve
Nomination Pan's Labyrinth: The Labyrinth of the Faun Allen Williams
Nomination The Call of Cthulhu (translation of L'appel de Cthulhu)
François Baranger?Francois Baranger
Nomination The Time Invariance of Snow Audrey Benjaminsen
Best Gaming-Related Illustration
Win
Official VIG (Very Important Gamer) Attendee Badge and Art Print for GameHole Con Gaming Convention (October 2019)
King By His Own Hand Charles Urbach
Nomination Brazen Borrower: Throne of Eldraine Magic Card Iris Compiet
Nomination Flaxen Intruder: Throne of Eldraine Magic Card Omar Rayyan
Nomination Lonesome Unicorn: Throne of Eldraine Magic Card Winona Nelson
Nomination Rosethorn Acolyte: Throne of Eldraine Magic Card Wylie Beckert
Nomination Summer Dandelion: Olde Fae Card Game Melissa Gay
Best Product Illustration
Win Olde Fae tuck box Rachel Quinlan
Nomination Cover art for the song Stronger by TheFatRat Kez Laczin
Nomination Dragons 2020 Calendar Emily Hare
Nomination Full Metal Jacket Oliver Barrett
Nomination La Cantarita John Picacio
Nomination The Sky Mage and The God Eye Poster Tehani Farr
Best Color Work - Unpublished
Win
Oil on panel
The Raven, The Wolf and the Maiden Debbie Hughes
Nomination
Digital
If Stones Could Cry Bruce Brenneise
Nomination
Digital
Snow Anima Sola I Lauren Raye
Nomination
Digital
Spellbinding Terror
Martina Fačková?Martina Fackova
Martina Fachkova
Nomination
Digital
The Devil / The City Elizabeth Leggett
Nomination
Digital
The Divine Migration David Seidman
Nomination
Digital
Who am I? -La Marcarena Te Hu
Best Monochrome Work - Unpublished
Win
Mixed Media, watercolor, graphite pencil
Gyhan akaii dannan Deli Iatt "She who sits at the end of the world upon a mountain of bones dreaming" Tehani Farr
Nomination
Powdered graphite pencil, oil on board
Allen Williams Melissa Sue
Nomination
Graphite powder on dura-lar
Both Their Coats Were Heavy Ken Cunnningham
Nomination
Charcoal, graphite and gouache
Doctor, My Eyes Jeff Echevarria
Nomination
Graphite
Stanley The Tootsie Monster Melissa Sue
Best Three-Dimensional Art
Win
Mixed media
Selene Forest Rogers
Nomination
Mixed Media
The Cosmic Egg Sara Felix
Nomination
Pen, Ink & Goldleaf on hand cut, suspended, layered
The Crane Wife Daria Aksenova
Nomination
Bronze
The Spinner of Dreams Kristine Poole
Nomination
Bronze
Unbridled and Unfettered Vincent Villafranca
Best Art Director
Win
Orbit
---- Lauren Panepinto
Nomination
Tor.com
---- Christine Foltzer
Nomination
Tor / Tor.com
---- Irene Gallo
Nomination
Wizards of the Coast
---- Kate Irwin
Nomination
Wizards of the Coast
---- Cynthia Sheppard
Nomination
Ulisses Spiele
----
Nadine Schäkel?Nadine Schaekel
Award for Lifetime Artistic Achievement
Win ---- Syd Mead
Nomination ---- Wendy Pini
Nomination ---- Yoshitaka Amano
Nomination ---- Stephanie Law
Nomination ---- Gregory Manchess
Nomination ---- Iain McCaig
Nomination ---- Allen Williams

Copyright © 1995-2024 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)