ISFDB banner

2013 Kurd-Laßwitz-Preis

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Kurd-Laßwitz-Preis

1980's:  -  1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021 2022 2023  -   -   -   -   -   - 
Sonderpreis für einmalige herausragende Leistungen im Bereich der deutschsprachigen SF
Win Die Stille nach dem Ton Ralf Boldt and Wolfgang Jeschke
Nomination
Nomination for the venture of publishing the Tiptree reissues plus secondary literature at a publisher which is aimed at a mainstream audience.
Das verlegerische Wagnis, die Tiptree-Wiederveröffentlichungen plus Sekundärliteratur in einem Verlag herauszubringen, der an ein Mainstream-Publikum gerichtet ist
Jürgen Schütz?Juergen Schuetz
Nomination Drachen! Drachen! Fiese Essenzen aus dreiundzwanzig Genres Frank G. Gerigk and Petra Hartmann
Sonderpreis für langjährige herausragende Leistungen im Bereich der deutschsprachigen SF
Win
Awarded for his long-time support of German-language science fiction with his work as a publisher and for his support of new talents with anthologies and collections.
Langjährige Förderung deutschsprachiger Science Fiction durch seine Verlegertätigkeit und die Förderung neuer Talente durch Anthologien und Sammelbände Ernst Wurdack
Nomination
Nomination for 20 years of organizing the ElsterCon science fiction convention on an outstanding level and with the best convention book in fandom.
20 Jahre ElsterCon auf einem herausragendem Niveau mit dem besten ConBuch des Fandoms Freundeskreis Science Fiction Leipzig e.V.
Nomination
Nomination for publishing and editing the Andromeda Nachrichten magazine, the publication series AndroSF and several other publications.
Einsatz in der deutschen SF-Szene als Herausgeber und Verleger der Andromeda Nachrichten, der Reihe Andro SF und zahlreicher anderer Werke Michael Haitel
Nomination
Nominated for his efforts to keep the enthusiasm for Star Trek going in Germany, for being chief editor of Geek! magazine, for leading the Star Trek division at Cross Cult publishers and for his former role as chief editor of SpaceView and sf-radio.de.
Für den Kampf, die Begeisterung für Star Trek in Deutschland wach zu halten, und als Chefredakteur von Geek!, Romanleiter der Star Trek-Sparte bei Cross Cult und ehemaliger Chefredakteur von SpaceView und sf-radio.de Markus Rhode
Nomination
Nomination for his constant efforts in German fandom through his lectures and reportages.
Konstante Bemühungen für das deutsche Fandom durch seine Vorträge und Reportagen Robert Vogel
Nomination
Nomination for organizing the "BuchmessConvent" (book fair convention).
Organisation des BuchmesseConvents Christian de Ahna and Birgit Fischer and Roger Murmann and Kurt Zelt
Nomination
Nomination for publishing the high-quality Exodus short fiction magazine.
Publikation von Exodus als hochwertiges Magazin für die Science-Fiction-Kurzgeschichte
René Moreau?Rene Moreau
and
Heinz Wipperfürth?Heinz Wipperfuerth
and Olaf Kemmler
Nomination
Nomination for publishing the online magazine Science Fiction- und Fantasy-Rundschau on Austrian newspaper Der Standard's website (as by "Josefson").
SF-Kolumne in der Online-Ausgabe des Standard (derStandard.at)
Jürgen Doppler?Juergen Doppler
Bester deutschsprachiger Roman
Win Pulsarnacht Dietmar Dath
Nomination Alle Zeit der Welt Pia Biundo
Nomination Das Artefakt Andreas Brandhorst
Nomination Das Königreich der Tränen Michael Marrak
Nomination Die Fahrt des LEVIATHAN Oliver Henkel
Nomination Die Gänse des Kapitols Frank W. Haubold
Nomination Die Kuppel Markus Stromiedel
Nomination Die Lieder, das Töten André Pilz
Nomination Maschinengeist Chris Schlicht
Nomination
Though it's a novella it was nominated in this category.
Toufec
Richard Dübell?Richard Duebell
Bestes ausländisches Werk
Win Die Hölle ist die Abwesenheit Gottes Ted Chiang
Nomination Cyberabad (translation of River of Gods) Ian McDonald
Nomination Die Erde und die Außerirdischen Peter Dehmel
Nomination Existenz (translation of Existence) David Brin
Nomination Redshirts (translation of Redshirts) John Scalzi
Nomination Schiffsdiebe (translation of Ship Breaker) Paolo Bacigalupi
Nomination Stadt der Fremden (translation of Embassytown)
China Miéville?China Mieville
Nomination Trinity (translation of The Trinity Paradox) Kevin J. Anderson and Doug Beason
Nomination Vortex (translation of Vortex) Robert Charles Wilson
Beste deutschsprachige Erzählung (all short fiction)
Win
Im Käfig?Im Kaefig
Klaus N. Frick
Nomination Der Bruch der nordwestlichen Stelze Matthias Falke
Nomination Der Ethiker Marcus Hammerschmitt
Nomination Der Kanon mechanischer Seelen Michael Marrak
Nomination Im Auftrag der Krone Carsten Steenbergen
Nomination Mondpräsidentin
Dirk Röse?Dirk Roese
Nomination Rekonstruktor
Thorsten Küper?Thorsten Kueper
Nomination Stadt in der Steppe
Heidrun Jänchen?Heidrun Jaenchen
Nomination Teufels Obliegenheiten oder: Der gewaltsame Frieden Karsten Kruschel
Nomination Zur Feier meines Todes Michael K. Iwoleit
Beste Übersetzung ins Deutsche
Win
Awarded for the translation of Paolo Bacigalupi's collection Der Spieler .
Der Spieler Birgit Herden and Dorothea Kallfass and Hannes Riffel
Nomination
Nomination for the translation of Ian McDonald's Cyberabad.
Cyberabad Bernhard Kempen
Nomination
Nomination for the translation of the stories in Ted Chiangs's collection Die Hölle ist die Abwesenheit Gottes.
Die Hölle ist die Abwesenheit Gottes molosovsky
Nomination
Nomination for the translation of S. D. Perry's Einheit.
Einheit Christian Humberg
Nomination
Nomination for the translation of David Brin's Existenz.
Existenz Andreas Brandhorst
Nomination
Nomination for the translation China Miéville's Stadt der Fremden.
Stadt der Fremden Arno Hoven
Nomination
Nomination for the translation of Gareth Powell's Sternentor.
Sternentor Christian Jentzsch
Nomination
Nomination for the translation of Alex Adams' White Horse .
White Horse
Birgit Reß-Bohusch?Birgit Ress-Bohusch
Nomination
Nomination for the translation of the stories in James Tiptree, Jr.'s collection Zu einem Preis.
Zu einem Preis
Frank Böhmert?Frank Boehmert
and Michael Preissl and Christiane Schott-Hagedorn and Sebastian Wohlfeil
Beste Grafik einer deutschsprachigen Ausgabe
Win
Awarded for all artwork by Thomas Franke in Exodus, #29.
Exodus, #29 Thomas Franke
Nomination Das dunkle Fragment Arndt Drechsler
Nomination Der Spieler
s.BENeš?s.BENes
Nomination Die Differenz-Maschine
Nele Schütz?Nele Schuetz
Nomination Die Fahrt des LEVIATHAN
Timo Kümmel?Timo Kuemmel
Nomination
Nomination for the covers of the first two German editions of Jay Lake's Mainspring series (Die Räder der Welt and Die Räder des Lebens).
Die Räder der Welt / Die Räder des Lebens Maximilian Meinzold
Nomination Die Stille nach dem Ton Lothar Bauer
Nomination Nova, #20
Timo Kümmel?Timo Kuemmel
Nomination Ruinenwelt Alexander Preuss
Nomination
Nomination for all six covers of the German editions of the six novels from the Star Trek TNG series Double Helix .
Star Trek TNG: Doppelhelix 1-6 Martin Frei
Nomination
The publication's publisher merges the cover artist (Dirk Schulz) and the cover designer (Horst Gotta) as the cover artists on the copyright page but only Dirk Schulz is the true artist. Therefore Horst Gotta was not nominated.
Welt der Ewigkeit Dirk Schulz
Bestes deutschsprachiges Hörspiel
Win
Script by Heinz von Cramer. Directed by Burkhard Schmid.
Unerwartete Ereignisse Heinz von Cramer and Burkhard Schmid
Nomination
Script by Bodo Traber and Tilman Zens. Directed by Martin Petra Feldhoff.
Puppenstadt Bodo Traber and Tilman Zens and Petra Feldhoff

Copyright © 1995-2024 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)