ISFDB banner

2023 Locus Poll Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Locus Poll Award

1970's:  -  1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021 2022 2023 2024  -   -   -   -   - 
Best SF Novel
1 The Kaiju Preservation Society John Scalzi
--- Finalists -------
* Eversion Alastair Reynolds
* Eyes of the Void Adrian Tchaikovsky
* Goliath Tochi Onyebuchi
* Neom Lavie Tidhar
* Sea of Tranquility Emily St. John Mandel
* Sweep of Stars Maurice Broaddus
* The Daughter of Doctor Moreau Silvia Moreno-Garcia
* The Red Scholar's Wake Aliette de Bodard
* The Spare Man Mary Robinette Kowal
Best Fantasy Novel
1 Babel, or, The Necessity of Violence: An Arcane History of the Oxford Translators' Revolution R. F. Kuang
--- Finalists -------
* Fevered Star Rebecca Roanhorse
* Nettle & Bone T. Kingfisher
* Nona the Ninth Tamsyn Muir
* Siren Queen Nghi Vo
* Spear Nicola Griffith
* The Golden Enclaves Naomi Novik
* The Grief of Stones Katherine Addison
* The World We Make N. K. Jemisin
* When Women Were Dragons Kelly Barnhill
Best Horror Novel
1 What Moves the Dead T. Kingfisher
--- Finalists -------
* Echo (translation of Echo) Thomas Olde Heuvelt
* Gwendy's Final Task Richard Chizmar and Stephen King
* Just Like Home Sarah Gailey
* No Gods for Drowning Hailey Piper
* Road of Bones Christopher Golden
* Saturnalia Stephanie Feldman
* Sundial Catriona Ward
* The Devil Takes You Home Gabino Iglesias
* The Fervor Alma Katsu
* The Pallbearers Club Paul Tremblay
Best First Novel
1 The Mountain in the Sea Ray Nayler
--- Finalists -------
* How High We Go in the Dark Sequoia Nagamatsu
* Legends & Lattes: A Novel of High Fantasy and Low Stakes Travis Baldree
* The Ballad of Perilous Graves Alex Jennings
* The Bone Orchard Sara A. Mueller
* The Book Eaters Sunyi Dean
* The Bruising of Qilwa Naseem Jamnia
* The Genesis of Misery Neon Yang
* The Hacienda
Isabel Cañas?Isabel Canas
* The Unbalancing R. B. Lemberg
Best Young Adult Book
1 Dreams Bigger Than Heartbreak Charlie Jane Anders
--- Finalists -------
* An Arrow to the Moon Emily X. R. Pan
* Ballad & Dagger Daniel José Older
* Bitter Akwaeke Emezi
* Bloodmarked Tracy Deonn
* Lakelore Anna-Marie McLemore
* Rust in the Root Justina Ireland
* The Kindred Alechia Dow
* The Scratch Daughters Hannah Abigail Clarke
* Unraveller Frances Hardinge
Best Novella
1 A Prayer for the Crown-Shy Becky Chambers
--- Finalists -------
* A Mirror Mended Alix E. Harrow
* Bishop's Opening R. S. A. Garcia
* Even Though I Knew the End C. L. Polk
* High Times in the Low Parliament Kelly Robson
* Into the Riverlands Nghi Vo
* Of Charms, Ghosts and Grievances Aliette de Bodard
* Ogres Adrian Tchaikovsky
* Servant Mage Kate Elliott
* Tread of Angels Rebecca Roanhorse
Best Novelette
1 If You Find Yourself Speaking to God, Address God with the Informal You John Chu
--- Finalists -------
* A Dream of Electric Mothers Wole Talabi
* In Mercy, Rain Seanan McGuire
* Incident at Bear Creek Lodge Tananarive Due
* Solidity Greg Egan
* The Difference Between Love and Time Catherynne M. Valente
* The Sadness Box Suzanne Palmer
* The Six Deaths of the Saint Alix E. Harrow
* Two Hands, Wrapped in Gold S. B. Divya
Best Short Story
1 Rabbit Test Samantha Mills
--- Finalists -------
* A Monster in the Shape of a Boy Hannah Yang
* Beginnings Kristina Ten
* D.I.Y John Wiswell
* Dick Pig Ian Muneshwar
* Give Me English Ai Jiang
* Inheritance Hannah Yang
* Master of Ceremonies Frances Ogamba
* The Coward Who Stole God's Name John Wiswell
* The Goldfish Man Maureen McHugh
Best Collection
1 Boys, Beasts & Men Sam J. Miller
--- Finalists -------
* Breakable Things Cassandra Khaw
* Dark Breakers C. S. E. Cooney
* Geometries of Belonging R. B. Lemberg
* Illuminations Alan Moore
* Memory's Legion: The Complete Expanse Story Collection James S. A. Corey
* Night Shift Plus Ursula and the Author Plus Promised Lands and Much More Eileen Gunn
* Our Fruiting Bodies Nisi Shawl
* The Best of Lucius Shepard: Volume Two Lucius Shepard
* The Memory Librarian and Other Stories of Dirty Computer
Janelle Monáe?Janelle Monae
Best Anthology
1 Africa Risen: A New Era of Speculative Fiction Ekpeki Oghenechovwe Donald and Zelda Knight and
Sheree Renée Thomas?Sheree Renee Thomas
--- Finalists -------
* Screams from the Dark: 29 Tales of Monsters and the Monstrous Ellen Datlow
* Someone in Time Jonathan Strahan
* The Best American Science Fiction and Fantasy 2022 Rebecca Roanhorse
* The Best of World SF: Volume 2 Lavie Tidhar
* The Best Science Fiction of the Year: Volume 6 Neil Clarke
* The Future Is Female! More Classic Science Fiction Stories by Women, Volume Two: The 1970s Lisa Yaszek
* The Way Spring Arrives and Other Stories Yu Chen and Regina Kanyu Wang
* Tomorrow's Parties: Life in the Anthropocene Jonathan Strahan
* Trouble the Waters: Tales from the Deep Blue Pan Morigan and
Sheree Renée Thomas?Sheree Renee Thomas
and Troy L. Wiggins
Best Magazine
1 Tor.com - 2022 Jonathan Strahan
1 Tor.com - 2022 Ann VanderMeer
1 Tor.com - 2022 Emily Goldman
1 Tor.com - 2022 Carl Engle-Laird
1 Tor.com - 2022 Jen Gunnels
1 Tor.com - 2022 Ellen Datlow
1 Tor.com - 2022 L. D. Lewis and Diana M. Pho
--- Finalists -------
* Apex Magazine - 2022 Lesley Conner and Jason Sizemore
* Asimov's Science Fiction - 2022 Sheila Williams
* Beneath Ceaseless Skies - 2022 Scott H. Andrews
* Clarkesworld Magazine - 2022 Neil Clarke
* Clarkesworld Magazine - 2022 Kate Baker and Neil Clarke and Sean Wallace
* Fiyah - 2022 DaVaun Sanders
* Lightspeed - 2022 John Joseph Adams
* Strange Horizons - 2022 Gautam Bhatia
* The Magazine of Fantasy & Science Fiction - 2022
Sheree Renée Thomas?Sheree Renee Thomas
* Uncanny Magazine - 2022 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
Best Non-Fiction
1 Terry Pratchett: A Life with Footnotes: The Official Biography Rob Wilkins
--- Finalists -------
* An Earnest Blackness Eugen Bacon
* Bridging Worlds: Global Conversations on Creating Pan-African Speculative Literature in a Pandemic Ekpeki Oghenechovwe Donald
*
Based on the Amazon product description, and the pages visible in the "Look Inside" preview, this work covers visual artwork, and has no reference to prose fiction or authors.
Charting the Afrofuturist Imaginary in African American Art: The Black Female Fantastic Elizabeth Carmel Hamilton
* Fantasy: How It Works Brian Attebery
* Keeping It Unreal: Black Queer Fantasy and Superhero Comics Darieck Scott
* Queering SF: Readings Ritch Calvin
* Stephen King: A Complete Exploration of His Work, Life, and Influences Bev Vincent
* The Rise of the Cyberzines: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1991 to 2020 Mike Ashley
* The Visual History of Science Fiction Fandom: Volume Two: 1940 Daniel Ritter and David Ritter
Best Art or Illustrated Book
1 Chivalry Colleen Doran and Neil Gaiman
--- Finalists -------
*
This award is for the 2022 illustrated by Omar Rayyan and published by Suntup Editions - see these publication records: 1, 2, 3.
Animal Farm George Orwell
* Creature: Paintings, Drawings, and Reflections Shaun Tan
* In the Black Fantastic Ekow Eshun
*
Comic/graphic novel.
Mother Christmas, Vol 1: The Muse Valya Dudycz Lupescu and Vic Terra
* Paintings & Drawings of Rowena Rowena Morrill
* Spectrum Fantastic Art Quarterly, Volume 2 Arnie Fenner and Cathy Fenner
*
Comic/graphic novel.
The Keeper Tananarive Due and Steven Barnes and Marco Finnegan
*
Comic/graphic novel
The Night Eaters Book 1: She Eats the Night Marjorie Liu and Sana Takeda
* Visions of Beauty Kinuko Y. Craft
Best Editor
1 ---- Ellen Datlow
--- Finalists -------
* ---- Neil Clarke
* ---- Oghenechovwe Donald Ekpeki
* ---- Arley Sorg and Christie Yant
* ---- Jonathan Strahan
* ---- Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
* ----
Sheree Renée Thomas?Sheree Renee Thomas
* ---- Ann VanderMeer and Jeff VanderMeer
* ---- Wendy N. Wagner
* ---- Sheila Williams
Best Publisher
1
Tor
Tor
--- Finalists -------
* Angry Robot
* Gollancz
* Harper Voyager
* Neon Hemlock
* Orbit
* Small Beer
* Subterranean
* Tachyon
* Tordotcom
Best Artist
1 ---- Charles Vess
--- Finalists -------
* ---- Tommy Arnold
* ---- Rovina Cai
* ---- Kinuko Y. Craft
* ---- Galen Dara
* ---- Julie Dillon
* ---- Bob Eggleton
* ---- John Picacio
* ---- Shaun Tan
* ---- Michael Whelan

Copyright © 1995-2024 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)